Kule Mühendislik

Yangın Pompaları

Home  >>  Yangın Pompaları

Yangın Pompaları

Yangın söndürme sistemlerinin en önemli parçalarından birisi olan yangın pompaları, suyun basınçlı bir şekilde çıkış noktalarına iletilmesini sağlamaktadır. Temel görevi basınçlandırma olmasından dolayı, yangınların söndürülmesindeki etkinliğin sağlanmasında çok büyük bir role sahiptir.

Bilindiği gibi yangınların yayılma hızları son derece yüksektir ve olabildiğince erken müdahale edilmesi bir zorunluluktur. Bundan dolayı farklı söndürme sistemleri geliştirilmiş olup yapıların içerisine entegre şekilde görev yaparlar. Böylece olası yangın durumunda direkt olarak müdahale edilir ve böylece yangınlar büyümeden söndürülmüş olurlar. Bu sistemler farklı parçalardan oluşmakta ve tamamının kendine özel görevi bulunmaktadır. Bunlardan birisi ya da birkaçındaki problem, sistem için olumsuz bir durum yaratacaktır. Fakat sistemin kalbi olarak kabul edilen yangın pompaları üzerindeki sorunlar ise sistemin tamamen durmasına neden olacaktır. Yangın söndürme sistemleri için bu pompaların önemi bu kadar fazladır.

Yangın Pompaları Özellikleri

Bu pompalar ile su temini için kullanılan santrifüjlü olanlar arasında temelde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Santrifüj pompaların hidrolik değerleri ve çalışma noktasındaki uyumu sayesinde, yangın söndürme için tasarlanan sistemlerle uyumlu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat yerine getirdiği görev gereği, bazı detay farklılıklarından bahsedilebilir. Güvenirlilikleri oldukça yüksek olan bu ürünlerin sağladıkları basınç miktarının net olması da ayrı bir özelliktir.

Pompaların içerisinde yer alan çarklar ve bunlara bağlı olan miller, motor gücü sayesinde suya hareket kazandırmaktadır. Burada yer alan salyangoz formu ise suyun basıncını arttırmakta ve sistem için gerekli olan seviyeye çıkarmaktadır. Bu aşamadan sonra ise suyu, ilgili yerlere istenilen basınç ile ulaştırılmış olmaktadır.

Yangın pompaları kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ve bunlardan birisi yedekleme denilen durumdur. Bir sistemin içerisinde ana pompanın haricinde mutlak surette yedeğinin de olması gerekmektedir. Üstelik bunların aynı kapasitede olması da önemli bir zorunluluktur. Eğer birden fazla pompa var ise bu defa da kapasitenin en az %50’sinin yedeklenmesi ya da yedek olarak bekletilmesi gerekir.

Sistemlerde kullanılacak olan farklı çeşitler vardır ve bunların kendi içindeki özellikleri farklılık göstermektedir. Kullanılacak olan alana bağlı olarak seçim yapılması gerekmektedir. Söz konusu pompa çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kompakt Tip
  • Paket Tip
  • Yatay Tip Dizel
  • Yatay Tip Elektrikli
  • Tek Kademeli
  • Uçtan Emişli
  • Dik Türbin Tipi

Yangın Pompaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yangın pompaları işlevini yerine getirmek için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Burada genel olarak iki farklı seçenek öne çıkmaktadır. Bunlardan ilki elektrikli diğer ise dizel motora sahip olan ürünlerdir. Fakat uzmanlar tarafından yapılan önerilerde dizel olanların nispeten daha öne çıktığı söylenebilir. Çünkü yangınlarda elektrik devrelerinin göreceği zarar ve buna bağlı olarak yaşanacak olan kesinti, motorların durmasına neden olacaktır. Bu da yangın söndürme sisteminin tamamen devre dışı kalmasıyla sonuçlanacaktır. Böyle bir olumsuzluğun yaşanmaması için dizel olan seçenekler daha fazla önerilmektedir.

Bu ürünler otomatik olarak çalıştığından manuel olarak herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Yangın söndürme sistemine ait olan borulardaki basıncın düşmesi durumda devreye girmekte ve daha önce ayarlanan basınca boruların içinde suyun çıkması sağlanmaktadır. Ayrıca manuel olarak açılıp kapatılmasını sağlayan butonlar da vardır.

Yangın Pompası Fiyatları ve Bakımı

Söndürme sistemlerinin en önemli parçalarından birisi olan yangın pompaları, özelliklerine bağlı olarak farklı fiyatlara sahiptir. Burada rakam vermek çok zor olup marka ve diğer hususlara göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Bu ürünlerin bakımlarının ilgili standartlara göre servis tarafından yapılması gerekir. Bakımların zamanında yaptırılmasına özen gösterilmelidir.