Kule Mühendislik

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

Home  >>  Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

Yangınların söndürülmesinde kullanılan yöntemlerden birisi de gazlı seçeneklerdir. Temiz gazlı söndürme sistemleri, özellikle son dönemlerde daha fazla tercih edilmeye başlandı. İnsan sağlığına zararlı olan halon gazı yerine, zararsız olan gazların yer aldığı bu sistemler, yangınlar üzerinde oldukça etkilidir. Gazların en önemli özelliği, elektriği iletmemesi olup bu sayede ortam güvenliği daha etkin bir şekilde sağlanmaktadır.

Bu sistemlerde, su yerine gaz yer almaktadır. Yangına müdahale edildiğinde, ateşin oluşması ve devam etmesi için gerekli olan şartların bozulmasını sağlamaktadır. Özellikle oksijen seviyesinin azalmasına ve ateşle temasının kesilmesinde son derece etkili olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra kullanımı sonrasında herhangi bir toksin madde bırakmamaktadır. Bu da insan sağlığı için son derece önemli bir husustur.

Temiz gazlı söndürme sistemleri, kullanıldığı alanlara kesinlikle zarar vermemektedir. Bilindiği gibi su ile yapılan müdahalede ateş söndürülmesine karşın etrafa ciddi zarar verilmektedir. Özellikle kitap, bilgisayar, farklı elektronik aletler ve tarihi eserler gibi maddeler, sudan direkt etkilenmekte ve bir daha kullanılamaz hale gelmektedir. Bu da son derece olumsuz bir durum olup ciddi maddi kayıplara neden olabilmektedir.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bu sistem hassas bölgeleri korumak için geliştirildiği için kurulum esnasında çok dikkatli olunması gerekir. Hatasız bir kurulum çok önemli olup her alan ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Alanların içerisine mutlaka o bölgeye ait kontrol paneli eklenmelidir. Bunun yanı sıra algılama detektörlerinin çapraz zon yöntemi ile hatasız bir şekilde yerleştirilmesi, olası yangınların hızlı bir şekilde tespiti için önemlidir.

Temizli gazlı söndürme sistemleri içerisinde yer alan algılama detektörlerinden birisi yangını algıladığında kesik sirenler çalmaya başlar fakat sistem devreye girmez. İkinci detektörler de yangını algılarsa bu defa siren kesintisiz bir şekilde çalmaya başlar ve 30 saniye içerisinde gazlar alevlerin üzerine boşalır. Bu esnada ışıklı uyarı sistemi de devreye girerek gazların boşaldığını insanlara haber verir. Böylece sistem başarılı bir şekilde yangını söndürmüş olmaktadır.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Hesaplamaları

Bu sistemlerin kurulumu yapılırken rasgele hareket edilmemektedir. Bir takım bilimsel hesaplamalar yapılmakta ve sistem buna göre şekillendirilmektedir. Böylece yangınlara olan müdahalenin başarısı çok daha yüksek olmaktadır. Temiz gazlı söndürme sistemleri için yapılan hesaplamalarda, bilgisayarlardan yardım da alınmaktadır. Böylece işlemler daha hatasız bir şekilde yapılmış olmaktadır.

Burada yapılan hesaplamalarda bazı kıstaslar farklı yerler tarafından oluşturulmuştur. Buna göre 29.12 bar kritik basınç, ozona en ufak zarar vermeme, 170 moleküler ağırlığa sahip, 2900 sera etki potansiyeli ve  3.91 bar buhar basıncına göre düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Buradaki rakamlar, genel bir standart olmasına karşın, ortam şartlarına göre farklılık gösterebilir.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Yangın söndürmelerde ekstra maddi kayıpların önüne geçilmesi için geliştirilen temiz gazlı söndürme sistemleri içerisinde farklı gazlar yer alabilmektedir. Daha önceki zamanlarda Halon 131 adlı gazın bu sistemlerde kullanıldığı bilinmektedir. Fakat bunun insan sağlığına olan olumsuz etkisinden dolayı günümüzde daha farklı gazlar kullanılmaktadır.

FM 200 adı verilen gaz, son dönemlerde daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Bu gaz, 42 barlık bir basınç altında sistemlerde bekletilmektedir. Olası yangınlarda kullanıldığında son derece etkili sonuçlar veren bir ürün olan FM 200, renksiz ve kokusuz yapısıyla ayrıca dikkat çekmektedir. A ve B tipi yangınların söndürülmesinde son derece etkili olmasının yanı sıra insan sağlığına herhangi bir tehdit oluşturmaması da farklı bir avantajıdır. Uzmanlar tarafından kullanımı noktasında sıklıkla tavsiye edilmektedir.