Kule Mühendislik

Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri

Home  >>  Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri

Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri

Yangın insanların maruz kalabileceği en zor afetlerden birisidir. Çok hızlı yayılması sebebiyle hızlı bir şekilde kontrol altına alınmalıdır. Kuru kimyasal söndürme sistemleri ile yangın kısa bir süre içerisinde bastırılması amaçlanır.

Yangın denilince söndürme yöntemi olarak ilk akla gelen madde sudur. Ancak endüstrinin gelişmesi ile çeşitli kimyasal maddeler elde edilmiş ve yangın söndürme yöntemi olarak kullanılmada yerini almıştır.

Yangının kontrol altına alınmasında takip edilmesi gereken birinci yol olası yangın sebeplerini ortadan kaldırmaktır. Yangın olması halinde ise yangının bulunduğu yer ve yangının cinsine göre en etkili yöntem devreye sokulmalıdır. Her yangın söndürme sistemi her yangın çeşidi için uygun olmayabilir.

Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri Özellikleri

Kuru kimyasal söndürme sistemleri yangın söndürme sistemleri içerisinde önemli yer alır. A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı yangınların önlenmesinde etkilidir. Sıvı ve gazlı söndürme sistemlerine göre daha pratik olması sebebiyle çok tercih edilen söndürme şekillerinden biridir.

Yangın söndürme süresi kısadır, elde edilmesi ucuz, montaj edilmesi kolaydır. Tamamen koruma ya da bölgesel koruma durumlarında kullanılabilir. Kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde bakımı yapılabilir. Burada bahsedilen özellikler dikkate alındığında, söz konusu sistemin ne kadar başarılı olduğu çok daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi, söz konusu sistemlerin sonradan, ihtiyaç üzerine geliştirilmiş olmasıdır. Buna bağlı olarak ateşin yayılmasını engelleme ve sönmesi noktasında etkili olan kimyasalların deneme yanılma ve bir takım bilimsel çalışmalar sonucunda elde edildiği bilinmektedir. Kuru kimyasal söndürme sistemleri, bundan dolayı etkili sonuçlar vermektedir.

Söndürme sistemlerinin etkisinin beklentileri tam olarak karşılamasından dolayı, kimyasal ve yanıcı madde bulunan alanlarda çok daha fazla tercih edilmektedir. Bilindiği gibi bu tür maddeler ile alev birleştiği zaman çok daha büyük yangınlar meydana gelir ve bunlarla mücadele etmesi daha zordur. Kuru kimyasal maddelerin yer aldığı sistem, bu noktada devreye girmekte ve etkili bir şekilde büyük ve güçlü yangınları dahi söndürebilmektedir. Buna bağlı olarak kullanım alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Gaz Dolum Alanları
  • Endüstriyel Taşıtlar
  • Mekanik Odalar
  • Alev alabilir Sıvı Depoları
  • Boya Kabinleri
  • Yanıcı Parlayıcı Madde İmalat Alanları
  • Rafinerilerde Bazı Üretim Sahaları
  • Lastik ve Plastik Sanayi Tesisleri

Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuru kimyasal söndürme sistemleri, yangınlardaki reaksiyonların hızlı bir şekilde sonlanması prensibine dayanmaktadır. Bilindiği yanma, kimyasal bir reaksiyon olup oksijen tarafından beslenmektedir. Yangın esnasında ortama aktarılan kuru kimyasal maddeler, oksijen temasını kesmekte ve ortamın yanma olayının devam edemeyeceği bir şekle gelmesini sağlamaktadır.

Sistem devreye girerek söndürme işlemi gerçekleşmeye başladığında, yanan maddeler üzerinde yarı sıvı sayılabilecek bir katman meydana gelir ve yanan bölümün hava ile teması tamamen kesilir. Daha sonra ise yanan yüzeylerin soğumasını sağlayarak yangının tamamen etkisiz hale gelmesine neden olur.

Kuru kimyasal söndürme sistemleri içerisinde yer alan kimyevi tozlar, Azot ile basınçlandırılmış bir şekilde tüplerde bulunmaktadır. Yangın meydana geldikten sonra algılayıcı sistemler tarafından algılanmakta ve gazın tetiklenmesi sağlanmaktadır. Bu aşamadan sonra ise basınçlı olan kuru kimyasallar, ilgili alana dolmaktadır. Dolayısıyla sistem pnömatik ve otomatik olarak devreye girmektedir.

Burada kullanılacak olan kimyasallar, kullanılan alana bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yani yangın riskine neden olan madde ne ise onun üzerinde etkili olanlar tercih edilmelidir. Bundan dolayı bütün işlemlerin uzmanlar tarafından hassasiyet içerisinde yürütülmesi gerekir. Aksi durumda sistem istenildiği gibi işlemeyebilir ki bu da çok ciddi bir sorun demektir.