Kule Mühendislik

Duman ve Isı Dedektörleri

Home  >>  Duman ve Isı Dedektörleri

Duman ve Isı Dedektörleri

Teknolojinin insanların yaşamlarına sunmuş olduğu detektörler farklı alanlarda kullanılmaktadır. Duman ve ısı dedektörleri denildiği zaman insanların aklına ilk olarak yangınlar gelmektedir. Bu cihazlar, genellikle yangın söndürme sisteminin içerisinde yer alır ve yangınların daha erken fark edilmesini sağlarlar. Bu özelliklerinden dolayı da insanların gerek mal gerekse de can güvenliklerini sağlama gibi önemli bir işlevi yerine getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bilindiği yangınlar farklı nedenlerden çıksa da öncelikle küçük ve fark edilmeyecek kadardır. Hızlı bir yayılma özelliğine sahip olmalarından dolayı, kısa sürede ciddi şekilde büyümekte ve insanların hayatlarını dahi tehlikeye sokmaktadır. Mal varlıklarına verdikleri zarar ise üst seviyededir. Yangınların söndürülmesinin küçükken yani ilk başladığı anda daha kolay olmasından dolayı bunun tespiti için bazı çalışmalar yapılmıştır. Nihayetinde ise duman ve ısı dedektörleri geliştirilmiştir.

Duman ve Isı Dedektörleri Ne İşe Yarar?

Bu detektörlerinin öncelikli amacı yangınları tespit etmektir. Bunun yapma şekilleri ise farklıdır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere duman detektörleri, yangın nedeniyle ortaya çıkan dumanı tespit etmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Ateşin yanmasıyla birlikte ortaya çıkan dumanların tamamı görülmez. Detektörlerde bulunan özel ışınlar, bunların tespitlerini etkili bir şekilde yaparlar. Böylelikle yapılacak olan tespit daha erken olacaktır. Burada optoelektronik sistemler, elektro pnömatik teknoloji ve termokupl gibi unsurlar kullanılmaktadır. Bunlar sayesinde geniş spektrumlu dumanların tespiti dahi kolaylıkla yapılmaktadır. Burada spektrum ile kast edilen renksiz olan dumanlardan siyah renkli dumanlara kadar farklı renge sahip olan dumanlardır.

Duman ve ısı dedektörleri arasında yer alan ısı detektörleri ise ısı tespit etmektedir. Çalışma prensibi daha farklıdır. Burada yapılan tespit ani ısı yükselmesi ve kademeli artıştır. Burada kullanılan referans aralığı ise NTC termistörüdür. Isı tespiti için ise iyonizasyon ve foto elektrik adı verilen özel teknolojilerdir.

Isı ve duman tespiti yapan bu detektörler ayrı olabileceği gibi aynı cihaz tarafından da yapılabilir. Bu tip cihazlara kombine ısı ve duman detektörleri adı verilmektedir. Yukarıda bahsedilen bütün işlemleri yapabilme yeteneğine sahip olan bu cihazlar, teknolojileri de benzer şekilde kullanmaktadır. Bundan dolayı son dönemde yapılarda bu cihazlar geçmişe göre daha fazla tercih edilmeye başladı.

Duman ve Isı Dedektörleri ile Yangın Tespiti

Yukarıda genel olarak özellikleri anlatılan duman ve ısı dedektörleri, yangın söndürme sistemlerine entegre bir şekilde kullanılmaktadır. Eğer yangın söndürme sistemi yok ise bu defa da alarma bağlı olarak görev yapmaktadır. Buradaki temel amacın yangınların büyümeden tespiti ve müdahale edilmesidir.

Sağlamış olduğu faydaların çok fazla olmasından dolayı insanların toplu olarak bulunduğu pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu alanların bazılarında yangın söndürme sistemlerinin bulunması zorunludur ve buna bağlı olarak detektörlerden de yararlanılmaktadır.

Duman ve ısı dedektörleri kullanımının profesyoneller tarafından yapılmaktadır. Çünkü bu cihazların farklı hassasiyet seviyeleri vardır ve alanın genel özelliklerine göre ayarlamalar yapılması gerekir. Örnek vermek gerekirse insanların yoğun olarak kullandığı ve zaman zaman da sigara içtiği alanlardaki hassasiyetin yüksek olmasına bağlı olarak yanlış tespitler yapılabilmektedir. Çünkü dumanın fazla olması ve hassasiyetin de yüksek seviyelerde bulunması, buna neden olmaktadır. Bundan dolayı ayarlamaların uzman personeller tarafından ve alanın kullanım şekli dikkate alınarak yapılması çok önemlidir.

Gelişen teknoloji sayesinde bu alanda yeni ürünler ortaya çıkmakta ve her geçen gün mevcut hatalar biraz daha düzeltilmektedir. Fakat genel manada kaliteli ürünlerin beklentileri rahatlıkla karşıladığı ifade edilebilir. Buna bağlı olarak yoğun bir kullanım söz konusudur.