Kule Mühendislik

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Home  >>  Davlumbaz Söndürme Sistemleri

previous arrow
next arrow
Slider

Mutfaklarda kullanılan davlumbazların uzun süre temizlenmeden kullanıldığı taktirde içinde biriken yağların herhangi bir sebepten dolayı tutuşmasından kaynaklanan davlumbaz yangınlarının söndürülmesi oldukça zordur. Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde çıkan mutfak yangınları milyonlarca dolar maddi zarara, aynı zamanda da pazar kaybına sebep olmaktadır. Davlumbaz söndürme sistemi, davlumbazlarda çıkacak yangınların söndürülmesinde, en kolay ve en etkili çözüm yoludur.

Otomatik Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemleri Neden Gereklidir?

• Endüstriyel mutfakların 7/24 yangından korunmasını sağlamaktadır.

• Yangın mutfağının ve tüm mülkün hasar görmesini önler. Dolayısıyla iş gücü ve maddi zararı en alt düzeye çeker.

• Yağ yangınını diğer yangın söndürme sistemleri ile söndürmek zordur.

• Çok kısa sürede yangınla mücadele eder ve yüzeyin soğumasına yardımcı olur.

Davlumbaz söndürme sisteminin çalışma prensibi, davlumbazın içinde bulunan dedektörlerin yangını algılaması ile veya sistemde bulunan manuel boşaltma butonunun çekilmesi sonucunda tüpün içinde bulunan özel kimyasal sıvının, ekipmanın üstüne, filtrenin içerisine ve bacaya nozullar yardımı ile püskürtülmesini sağlayarak, tutuşan yağların söndürülmesi sağlar.

Mutfak davlumbaz söndürme sistemini oluşturan ekipmanlar;

1. Mekanizma.

2. İçinde söndürücü sıvı bulunan tüp.

3. Söndücü sıvı.

4. İtici tüp Azot.

5. Ergir lehimli bağlantılar.

6. Nozullar.

7. Gergi teli.

8. Paslanmaz söndücü sıvı boşaltım hattı.

9. Galvaniz gergi teli taşınım hattı.

10. Swich.

11. Gaz kesme vanası.

12. Sızdırmazlık adaptörü.

13. Manuel çekme kolu.

Onaylı;

Firmamız tarafından satışı, montajı ve bakımı yapılan davlumbaz söndürme sistemleri mutfaklarda bulunan pişirme gruplarını, davlumbaz ve bacaları, yangın tehlikesine karşı korumak için geliştirilmiştir. Sistemlerimiz NFPA 17 A`ya (Wet Chemical Extinguishing Systems) uygundur ve UL300 listelidir.

Kullanım Alanları;

• Restaurantlar

• Oteller

• Hastaneler

• Tatil köyleri

• Alışveriş merkezleri

• Fabrikalar

• Okullar ve Hastaneler

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

19.12.2007 – 2007 / 4390

Mutfaklar ve çay ocakları

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Mutfak ve benzer yemek yapılan yerlerdeki en önemli ürünlerden birisi davlumbazlar olup bunlar üzerinde zaman zaman yangınlar meydana gelebilmektedir. Davlumbaz söndürme sistemleri sayesinde bu yangınlara çok hızlı bir şekilde müdahale edilmektedir. Böylece yangınlar kısa sürede engellenerek olası faciaların önüne geçilmektedir.

Yemek yapılan yerlerdeki havanın tahliyesi son derece önemlidir. Fakat bu tahliye esnasında sadece buhar ve duman değil, bunlarla bileşik halde bulunan yağlarda davlumbazlara girer. Daha sonra ise buradaki yüzeylere yapışarak birikme yapmaya başlarlar. Bundan dolayı davlumbazların periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Aksi durumda ise yangın riski ise çok fazladır.

Davlumbazlarda meydana gelen yangınlara müdahale edilmesi son derece zordur, çünkü yangının çıkış noktasına bağlı olarak erişmek mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda ortamında yanıcı olmasına bağlı olarak yangın kısa sürede yayılır. Mutfakların ve hatta yapıların kısa sürede alevlerle kaplanması dahi söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı davlumbaz söndürme sistemleri son derece önemli bir işlevi yerine getirirler.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Davlumbazları günlük yaşamda farklı alanlarda görmek hiç zor değildir. Normal evlerden restoranlara, otellerden alışveriş merkezlerine varıncaya kadar pek çok noktada kullanılan bu ürünlerin düzenli olarak temizlenmesi zorunluluktur. Fakat bu noktada gereken özenin gösterildiğini söylemek çok zordur. Burada zamanla biriken yağ ve diğer maddelerden kaynaklanan yangınların engellenmesinde ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesinde davlumbaz söndürme sistemleri etkin olarak kullanılmaktadır.

Klasik yangın söndürme sistemleriyle benzer bir yapıya sahip olan söz konusu sistemler, davlumbazın içerisindeki farklı noktalara sıvı nozul verecek şekilde yerleştirilir. Bu çıkış noktalarının haricinde algılayıcı sistemler de kullanılır. Böylece yangın başladığında oluşan ısı yükselmesi algılanmakta ve sistem devreye girmektedir. Bu aşamadan sonra ise PH seviye düşük olan ve potasyum karbonat bazlı olarak özel üretim ürünü olan sıvılar, yangının olduğu noktaya verilir. Köpük şeklinde olan bu maddeler, yangının oksijenle olan temasını keser. Böylece yangın sonlanmış olacaktır.

Bu sistemin kurulumunun profesyonel ekipler tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü yangın riskinin olduğu her bölgenin bu sistem ile donatılması gerekir. Söz konusu bölgelerden bazıları davlumbaz girişi, içi, filtreler ve alt pişirme ekipmanları olarak sıralanabilir. Bu alanların korunması sayesinde ciddi riskler engellenmiş olacaktır. Davlumbaz söndürme sistemleri, bu sayede sorunsuz bir şekilde işlevlerini yerine getirecektir.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Baca olarak tabir edilen bölümlerin önemli bir parçası olan davlumbaz, kullanıma bağlı olarak kısa sürede yağ ile bir süre sonra ise zift ile kaplanabilir. Böylece yanmaya son derece elverişli hale gelir. Bu noktada bilinmesi gereken bazı hususlar vardır ki bunların başında yağın nasıl hızlı yandığı gelir. Yağlar çok hızlı bir şekilde tutuşan maddeler olup söndürülmesi de çok zordur. Üstelik zamanında temizlenmemesi, bacaların tamamen bu şekilde olmasına neden olacaktır. Bundan dolayı da yangın, çok kısa bir süre sonra tahmin edilenden daha büyük hale gelecektir. Bunun için davlumbaz söndürme sistemleri, devreye girerek müdahalede bulunması gerekir.

Bilindiği gibi bir yangına ne kadar erken müdahale edilirse, o kadar kısa sürede alevler etkisiz hale getirilir. Müdahalede yaşanacak gecikmeler, alevlerin büyümesine ve müdahalenin imkansız hale gelmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak sistemin uygun bir şekilde kurulması ve ayarlamalarının hatasız olarak yapılması gerekir. Unutulmamalıdır ki buradaki temel hedef alevler ile oksijenin arasına girmektir. Bunun için özel sıvılı köpükler kullanılır. Bunların püskürtülmesiyle birlikte alevlerin güç kaybettiği görülecektir. Tamamen etkisiz hale gelen alevlere daha sonra soğutma yapılması da bir diğer ayrıntıdır.

MADDE 41 – (1) Yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ile bir anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılmalı ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama, gaz kesme ve uyarı tesisatı kurulması şarttır.

Firmamız BUCKEYE KİTCHEN MİSTER Markasının Türkiye Distribütörüdür.