Kule Mühendislik

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

Home  >>  CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

Havada çok düşük bir oranda bulunan karbondioksit yani CO2 gazı, yangın söndürme amacıyla da kullanılmaktadır. CO2 gazlı söndürme sistemleri, özellikle insanların bulunmadığı ortamlarda kullanılmakta ve çok etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Doğada bulunan CO2, kokusuz ve renge sahip olmayan bir gazdır. Söndürme amacıyla kullanılmasının temel nedeni, ateşin oluştuğu reaksiyonun koşullarını değiştirmektir. Bilindiği gibi ateşin yanması için mutlaka oksijen gereklidir. Havada bulunan oksijen ateş için yeterli olup oranı düşer ya da tamamen biterse ateş sönmektedir. CO2 kullanımının nedeni, oksijen oranının hızla aşağıya çekilmesi ve bu sayede ateşin yanmak için gerekli olan O2’yi bulamamasıdır. CO2 oranının hızlı bir şekilde artması, adeta bir şok etkisi yapmakta ve daha sonra ateş hızlı bir şekilde sönmektedir.

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yangınları CO2 ile söndüren bu sistem hakkında bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. CO2 gazlı söndürme sistemleri, diğerlerinden oldukça farklıdır. Bilindiği gibi CO2, insanların zehirlenmesine ve hatta ölmesine neden olan bir gazdır. Bundan dolayı söz konusu sistemin mutlaka insanların olmadığı alanlarda kullanılması gerekmektedir. Çünkü buradaki CO2, yangından daha önce insanları zehirler.

Bu sistemlerin kullanıldığı alanlar, kullanılmaya başlamadan önce mutlak surette iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Bu noktada CO2’nin atmosferdeki havadan daha ağır olduğu dikkate alınmalı ve alt kısımda birikeceği bilinmelidir. Havalandırma yapılırken bu kısımlara ayrı bir önem verilmesi gerekir.

CO2 gazlı söndürme sistemleri için periyodik bakımların yapılması gerekmektedir. Bu bakımların yapılacağı esnada ekstra güvenlik önlemi alınmalı ve gazın farklı bir nedenden dolayı kendiliğinden boşalması engellenmelidir. Böylece bakım yapan personellerin hayatları tehlikeye atılmamış olacaktır.

Bu sistemlerin kurulumunun özenli bir şekilde yapılması ve işçiliğin kaliteli olması, diğer sistemlere göre nispeten daha önemlidir. Kullanılacak olan elektro pnömatik kontroller, manuel kontroller, geciktirme valfleri, alarmlar, manifoldlar, esnek hortumlar, hızlı akış vanaları, kontrol kolları ve nozul gibi parçaların, uluslararası kalite standartlarına uygun olması gerekmektedir.

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sistemin düzenlenmesi yapılırken, olası yangınların şiddeti dikkate alınarak hareket edilmelidir. CO2 gazının tamamının 1 dakika içinde boşaltılması gerektiğinden bu noktada bazı testler yapılarak sürenin uygun olduğu anlaşılmalıdır. CO2 gazlı söndürme sistemleri, yangının ortaya çıkmasıyla birlikte otomatik olarak devreye girmekte ve vanalar açılarak CO2 boşaltımı başlamaktadır. Daha sonra ise kısa sürede yangının tamamen etkisiz hale geldiği görülecektir.

Bu söndürme şeklinin kullanıldığı alanlar genellikle insanların olmadığı, yanma kapasitesinin yüksek olduğu yerlerdir. Ayrıca diğer söndürme şekillerinden etkilenebilecek malzemelerin olması da farklı bir ayrıntıdır. Bu yerlerden bazıları şunlardır:

  • Rüzgar Enerji Santrali
  • Hidro Elektrik Santralleri
  • Elektrikli ekipmanlar
  • Boyama kabinleri
  • Bilgi işlem merkezleri
  • Kapalı depolama alanları

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri Avantajları

Bu sistemlerin farklı avantajlarını saymak mümkündür fakat ilk olarak doğaya zararı olmadığı söylenebilir. Nihayetinde CO2 atmosferde bulunan bir gazdır ve ozona zarar verme özelliği yoktur. Buna bağlı olarak CO2 gazlı söndürme sistemleri için çevreye zararsız ifadesinin kullanmak yanlış olmayacaktır. Yeniden doldurma maliyetinin düşük olması, lokal alanlar ya da genel için kullanılmaya müsait olması da önemlidir.

Bu şekilde yangınların söndürülmesi son derece hızlıdır çünkü gazın tamamı 60 saniye içerisinde ilgili alana bırakılır ve buda ateşin devam etmesini adeta imkansız hale getirir. Bununla birlikte ortamda bulunan ve yangından etkilenmeyen eşyaların zarar görmesi de engellenir. Bu da farklı bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Bu sayede ekstra maliyetlerden kurtulmuş olunur.